Výlet zalitý sluncem

2. 7. 2012

Výlet zalitý sluncem

Začátkem týdne bylo proměnlivé počasí, občas svítilo sluníčko, za chvíli se zatáhlo a začalo pršet. Ve středu 27. června však svítilo sluníčko už od rána. Autobusem jsme se vydali do Fulneku. Navštívili jsme muzeum J. Á. Komenského. Paní průvodkyně nám v pohádkovém příběhu shrnula život "učitele národů".  V původní evangelické faře a domě jsme si prohlédli zajímavé expozice - prosté zařízení kostela, starodávnou pracovnu známého učitele, ale i malé místnosti, ve kterých byl Komenský připomenut  nejen jako učitel, farář, kartograf, ale i  jako manžel a tatínek.

Druhou zastávkou našeho výletu byly lázně Teplice nad Bečvou a Zbrašovské jeskyně. Při vstupu do jeskyní jsme zažili malý teplotní šok - z 25 stupňů se ochladilo na 15 stupňů. Jak nám sdělila mladá průvodkyně, jsou to nejteplejší jeskyně v naší republice. Cesta jeskyněmi byla osvětlená, ale přesto se některé děti bály. Většinou však se zájmem pozorovaly stalaktity, stalagnity i stalagnáty. Po výstupu z jeskyní kolem poledne slunce ještě více pálilo, a tak už většina dětí chodila jen v tričkách. Ve stáncích si nakoupily suvenýry i hračky. Skvělé teplé lázeňské oplatky si ochutnaly všechny paní učitelky i některé děti. Ňam, ňam.

Našim posledním výletním místem byl hrad Helfštýn. Je na kopci a vede k němu příkrá cesta pro pěší. I zde za první hradní branou na nás čekala paní průvodkyně. V pověstech nám vylíčila historii  hradu a provedla nás všemi nádvořími. Rozlehlý hrad je vyzdoben mnoha kovářskými díly. Každoročně se zde koná setkání kovářů na Hefaistonu - soutěži a zároveň velkolepé slavnosti. Prohlédli jsme si věž i vnitřní prostory hradu, které byly rekonstruovány.  Prohlídka byla velmi zajímavá, počasí nám přálo a na hradě jsme mohli utratit poslední peníze. Prodávali tady jídlo, pití i pěkné upomínkové předměty.

Sluníčko nám svítilo a nám se to líbilo... Děkuji panu Lamlovi, který nám opět bezplatně zařídil dopravu  a dokonce se našeho výletu zúčastnil jako řidič.

Věra Gebauerová