Plošné testování 2012

2. 7. 2012

Plošné testování 2012

V naší škole jsme se připojili k celoplošnému testování žáků 5. ročníku. Chtěli jsme si ověřit, zda žáci zvládají učivo standardů základního vzdělávání a na jaké úrovni je každý žák 5. třídy. Předpokládáme, že testování bude probíhat i v dalších letech, a proto budeme připravovat naše žáky na tuto formu zkoušení.

Jak probíhalo testování např. v anglickém jazyce? Každý žák pracoval na svém počítači pod svým heslem. Nejprve se mu na monitoru objevily 4 otázky, které souvisely s poslechem. Poté slyšel dvakrát ukázku rozhovoru dvou rodilých mluvčí. Otázky k textu nebyly složité, žáci je zvládli velmi dobře. Poté se na všech monitorech objevil delší anglicky psaný text. Po jeho přečtení a překladu měly děti odpovídat na další otázky. Ke každé otázce byla možnost výběru ze 4 odpovědí. Každý test začínal několika úlohami základní úrovně. podle toho, jak v nich žák uspěl, mu byly vygenerovány úlohy složitější. Obtížnost otázek se zvyšovala. Každé dítě odpovídalo na 20 otázek. K otázkám se mohlo vracet. Na test byla vyměřena doba 60 minut. Po ukončení testu se každému žákovi objevilo, kolikaprocentní byla jeho úspěšnost. Celkově zvládli žáci 5. ročníku učivo jazyka anglického na 79,50 %.

Podobným způsobem ( s výjimkou poslechu) byli tesováni v českém jazyce. Žáci měli prokázat své znalosti z pravopisu, větné skladby, slovotvorby i lovní zásoby. Některé otázky byly ze slohu a literatury. Důležité bylo porozumění textu. Tady byla úspěšnost našich páťáků nejvyšší - 86,31%.

V matematice žáci prováděli počítání s čísly, plnili geometrické a slovní úlohy. Nevětší problémy dělaly dětem slovní úlohy, které byly složené a založené na logickém uvažování a porozumění textu. Učivo matematiky zvládli na 72, 32 %

Každý rodič zná heslo svého dítělte a může si prohlédnout všechny tři jeho testy. Vyučující - paní učitelka Milena Široká a Věra Gebauerová - jsme s výsledky plošného testování spokojeny. Odpovídají znalostem našich žáků.