Halloween v naší škole

11. 11. 2011

Halloween v naší škole

V tomto roce jsme slavili svátek duchů sice později- až v pátek 4. listopadu- ale velkolepěji než v předcházejících letech. Od 18 hodin jsem vítala místní nedočkavce, kterých přišlo opravdu hodně.Letos je čekalo překvapení. Z Chlebičova se přesunuli do Velké Británie a tady zažili pravý halloweenský večer.V první místnosti je čekala půvabná dvojice žáků 5.ročníku v krásných kostýmech. Víla a čaroděj anglicky přivítali návštěvníky. Potom jim opět v angličtině vyprávěli, proč se Halloween v anglicky mluvících zemích slaví. Na tlumočníky si zahrálo 5 třeťáků, kteří obtížný text překládali do češtiny. Byli oblečeni v halloweenských barvách - černé, oranžové, bílé a zelené. A protože už anglicky také něco umí, zarecitovali báseň Halloweeen colours. Symbolem Halloweenu je vydlabaná dýně - Jack o´ lantern. Na pěti dýních předváděli postup zhotovení lampy. Páťáci práci komentovali anglicky  a třeťáci text zase překládali.Druhá místnost představovala dům lakomých manželů. Tady návštěvníci uslyšeli tradiční říkanku Trick or treak v podání 4 koledníků. Hrozivě vypadající upír, strašlivý kostlivec, děsivé strašidlo i drsný čert se dožadovali sladkostí. Své požadavky několikrát opakovali a přitom zvyšovali hlas. Ale lakomá hospodyně jim nic nedala a její ještě lakomější manžel vyhnal koledníky metlou. Ti se však pomstili. Kliku dveří jim pomazali zubní pastou a před dveře nasypali sůl. Když lakomec vycházel z domu, ušpinil si ruce a před domem spadl. To bylo něco pro koledníky! Hlasitě se chechtali. Ve třetí místnosti žili hodní manželé. To obdarovali koledníky sladkostmi. V poslední místnosti nabízely hostesky z 3. třídy halloweenské sušenky, které napekli a nazdobili starší žáci. Ti připravili i krvavé jednohubky. Zájemci si mohli ověřit své znalosti o Halloweenu v krátkém testu. Za správné odpovědi byli odměněni sušenkou v podobě oranžové nebo žluté dýně.

Myslím,  že se asi 70 dospělým a 40 dětem návštěva ve Velké Británii v období Halloweenu líbila. Alespoň to tak tvrdili. Pochválili nám i výzdobu celé školy. Průběh pátečního večera  můžete sledovat  z videozáznamu na www. hlucinsko.tv nebo z fotografií v budově školy.  Děkuji všem pracovnicím školy za pomoc při realizaci této velké akce .